Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Nasze wpisy na blogu
Chmura tagów
Dobierz wałek malarski w 3 krokach 0
Dobierz wałek malarski w 3 krokach

Najbardziej tradycyjnym narzędziem do malowania ścian jest pędzel. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie jednak malowania nim dużych powierzchni, zwłaszcza gdy są płaskie i proste. W końcu od czego mamy wałki malarskie? Wałek znajdzie swoich zwolenników również w przypadku węższych powierzchni i zakamarków. Tylko jak wybrać odpowiednie narzędzie wśród tak szerokiej gamy produktów?

 

Przed zakupem wałka malarskiego przydatne może się okazać rozważenie 3 kryteriów:

  • szerokości wałka,
  • długości włosia,
  • materiału, z jakiego zostało ono wykonane.

 

1. Wielkość wałka

Podstawowym kryterium jakim należy się kierować przy wyborze wałków jest ich wielkość. Wałki o szerokości od 120 do 250 mm świetnie nadadzą się do malowania ścian, sufitów, podłóg, a także szerokich desek. Z kolei mniejszych wałków o szerokości od 50 do 120 mm możemy użyć do pomalowania węższych desek, ram okiennych, a także miejsc trudno dostępnych takich jak naroża oraz wnęki okienne i drzwiowe. Świetne sprawdzą się także do odcinania kolorów.

 

2. Długość runa

Przed zakupem wałka warto również zwrócić uwagę na długość włosia. Krótkie włosie (od 6 do 10 mm) świetnie sprawdzi się przy malowaniu gładkich powierzchni (np. ścian pokrytych gładzią gipsową), a także lakierowaniu parkietu. Wałków o włosiu od 13 do 15 mm  możemy użyć do malowania tapet strukturalnych oraz  tradycyjnych tynków mineralnych. Z kolei długie włosie (od 19 do 30 mm) warto zastosować w przypadku malowania chropowatych, nierówno wykończonych powierzchni, w tym tynków strukturalnych, ceglanych oraz betonowych ścian.

 

3. Rodzaj włosia

Ostatnim już parametrem, jaki warto rozważyć jest materiał, z którego wykonano włosie. Warto wybierać go w zależności od typu farby, jakiej planujemy użyć. Do wodorozcieńczalnych farb najlepiej sprawdzi się wałek z mikrofibry. Z kolei do farb dyspersyjnych i lateksowych warto użyć wałka ze sznurka. W przypadku farb rozpuszczalnikowych, najlepiej sprawdzą się wałki wełniane, welurowe i akrylowe. Farby olejne dobrze nakłada się przy użyciu gąbki.  

Producenci wałków często szczegółowo określają rodzaj farb, do jakich się one nadają. W e-sklepach takich informacji można szukać w opisie danego produktu. Najszybszym sposobem może się okazać filtrowanie produktów według ich przeznaczenia tak, by od razu móc odnaleźć narzędzia do malowania interesującą nas farbą.

 

Przedłuż żywotność narzędzi

Warto dbać o wałki malarskie czyszcząc je po każdym użyciu. W zależności od użytej farby, wałki możemy wyczyścić następująco:

  • w letniej wodzie umyjemy wałki używane do malowania farbami emulsyjnymi;
  • przy pomocy rozpuszczalnika usuniemy pozostałości farb rozpuszczalnikowych (w zależności od ich rodzaju).

 

Zanim kupisz- zaplanuj

Przed rozpoczęciem remontu oprócz doboru odpowiednich wałków, warto zastanowić się również nad ich ilością. Malowanie farbami o skrajnie różnych kolorach może nie być możliwe przy użyciu tylko jednego wałka malarskiego. W przypadku intensywnych kolorów, nawet gdy wałek zostanie umyty od razu po malowaniu, może on ulec odbarwieniu. W takim wypadku warto zakupić zapas do wałka, by móc go wymienić.

Pomimo odpowiedniej dbałości o wałki, jak wszystkie narzędzia ulegają one zużyciu. Dobrze jest być przygotowanym na taką ewentualność i posiadać zapas do danego wałka. Jest to bowiem tańsze rozwiązanie niż zakup nowego narzędzia.

 

Może Cię zainteresować również:

Jaki pędzel malarski wybrać? Cz. 1

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl