Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29
Nasze wpisy na blogu
Chmura tagów
Najprostsze sposoby na pomiar wkładki do drzwi 0
Najprostsze sposoby na pomiar wkładki do drzwi

Przed zakupem wkładki drzwiowej powinniśmy zadać sobie kilka pytań:

  • Jakiego rozmiaru wkładki potrzebujemy?
  • Jakie jest przeznaczenie naszej wkładki? Czy potrzebujemy wkładki antywłamaniowej, czy może wystarczy nam dobrej jakości wkładka cylindryczna?
  • Jaki jest kolor posiadanych okuć (klamki, szyldów, zawiasów)? Czy chcemy, aby wkładka była do nich dobrana kolorystycznie?

 

W tym artykule pomożemy Wam odpowiedzieć na pierwsze pytanie, a więc podpowiemy jak określić wymiary potrzebnej wkładki.

Ale od początku!

 

Rozmiar wkładki do zamka zależy od kilku czynników:

- grubości drzwi,

- grubości szyldu,

- położenia zamka.

Dlaczego tak ważne jest, aby uwzględnić wszystkie wymienione parametry?

Jeśli chodzi o grubość skrzydła oraz szyldów, zbyt krótka wkładka uniemożliwiłaby włożenie do niej klucza, a zbyt długa mogłaby zmniejszyć ochronę przed włamaniem. Z kolei położenie zamka wpuszczanego wpłynie na to, czy wkładka będzie symetryczna, czy też asymetryczna.

 

Wymiary wkładki

Wkładkę oznaczamy dwoma wymiarami: A i B. Wyznaczają one odległości od środka otworu na śrubę mocującą wkładkę w zamku do jej krawędzi (z jednej oraz z drugiej strony).

Przykładowo jeśli wymiar A ma 30 mm, a wymiar B 40 mm, to wkładka będzie miała rozmiar 30/40. Z kolei jeśli obydwa wymiary będą miały po 35 mm, będzie to wkładka symetryczna 35/35.

Rozmiary wkładek zaczynają się od 20/20 i wzrastają skokowo co 5 mm (25/25, 25/30, 30/30 itd.).

wymiary wkładki drzwiowej

 

Jak obliczyć rozmiar naszej wkładki? Wszystko zależy od tego, czy masz już zamontowany zamek oraz szyldy.

 

Jeśli posiadasz okucia drzwiowe i chcesz tylko dobrać lub wymienić wkładkę, po prostu zmierz odległość od osi czoła zamka do krawędzi szyldów.

Najpierw zmierz odległość od osi do krawędzi szyldów zewnętrznych- to pierwszy wymiar (A). Drugi określisz mierząc odległość w przeciwnym kierunku- od osi czołowej zamka do krawędzi szyldu wewnętrznego (B).

Na przykład jeśli pierwsza odległość wyniosła 35 mm, a druga 25 mm, potrzebujesz wkładki 35/25.

 

Określenie rozmiaru wkładki przy zamontowanych okuciach 

 

W sytuacji, gdy nie posiadasz jeszcze okuć drzwiowych, określenia rozmiaru wkładki możesz dokonać w trzech prostych krokach:

  1. Zmierz odległość od środka otworu na zamek do krawędzi zewnętrznej drzwi. Jest to Twój pierwszy wymiar. Drugi wymiar obliczysz mierząc odległość od środka otworu do wewnętrznej krawędzi skrzydła.
  2. Zmierz grubość szyldu, który chcesz zamontować. Jeśli jeszcze go nie posiadasz, sprawdź grubość danego szyldu na stronie www sklepu internetowego.
  3. Dodaj grubość szyldu do pierwszego uzyskanego wymiaru. W ten sposób otrzymujesz pierwszy wymiar (A). Czynność powtórz dla drugiego wymiaru (odległość do wewnętrznej krawędzi + grubość szyldu). To drugi wymiar wkładki (B).

 

Przykład:

1. Odległość od środka otworu na zamek do krawędzi zewnętrznej skrzydła wyniosła 45 mm. Z kolei odległość od środka otworu do wewnętrznej krawędzi drzwi ma 35 mm.

2. Sprawdzona grubość szyldu ma 10 mm. 

3. Pierwszy wymiar (A): 45 mm + 10 mm = 55 mm

Drugi wymiar (B): 35 mm + 10 mm = 45 mm.

Zatem potrzebujemy wkładki 45/55 (rozmiar wkładki określamy najczęściej poprzez podanie najpierw pierwszego wymiaru; jest to to samo co 55/45).

 

Inaczej ma się rzecz w przypadku wkładek z gałką.

Tutaj nie możemy wymiarów podawać zamiennie, gdyż bardzo ważne jest określenie, z której strony chcemy otwierać drzwi przy pomocy gałki. Oczywiście w większości przypadków skrzydło będzie otwierane w ten sposób od wewnątrz. Nie mniej jednak pamiętajmy, by precyzyjnie określić czy gałka powinna się znaleźć po krótszej, czy dłuższej stronie wkładki.

 

Co w przypadku, gdy któraś z odległości nie będzie równa wielokrotności liczby 5? W takim wypadku powinniśmy otrzymaną wartość zaokrąglić w górę.

Przykładowo gdy wymiar A będzie wynosił 33 mm, a wymiar B 44 mm, to po zaokrągleniu w górę rozmiar naszej wkładki wyniesie 35/45 mm.

 

Pamiętajmy tylko, aby wkładka nie wystawała poza szyld na więcej niż 2-3 mm. Zapobiegnie to jej wyłamaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl