Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Nasze wpisy na blogu
Chmura tagów
Zwalcz wilgoć w mieszkaniu nim będzie za późno 1
Zwalcz wilgoć w mieszkaniu nim będzie za późno

Jak ognia boimy się wilgoci w mieszkaniu. Jest to jak najbardziej uzasadniony lęk. W końcu nadmiar wilgoci to nie tylko zapach stęchlizny, czy nieestetyczne czarne plamy na ścianach.

Nadmierna wilgotność to przede wszystkim zagrożenie dla naszego zdrowia.

 

Grzyby oraz pleśń

Utrzymująca się długi czas wilgoć prowadzi do rozwoju grzybów oraz pleśni.  Oddziałują one szkodliwie na układ oddechowy, powodując zapalenie zatok czy oskrzeli. Mogą przyczyniać się do występowania alergii oraz astmy. Wpływają one również negatywnie na układ nerwowy, skórę, a także osłabienie odporności organizmu. Na ich działanie narażone są szczególnie osoby starsze oraz dzieci. 

 

Przyczyny wilgoci

Wilgoć może przedostać się do naszego mieszkania przez pękniętą rurę czy nieszczelny dach. Problem mogą powodować również niepoprawnie wykonane izolacje pionowe i poziome.  Te drugie mogą sprawić, że mur podciągnie wodę z ziemi, która to może się przedostać nawet na wysokość trzeciej kondygnacji! W tego typu przypadkach należy najpierw usunąć przyczynę wilgoci. Zlokalizowanie przyczyny bywa nieraz bardzo trudne... Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy specjalistów. Pamiętajmy, że liczy się szybkość reakcji, bo im szybciej wyeliminujemy problem, tym mniej szkód on wyrządzi.

Wilgoć wytwarzamy również sami każdego dnia. Generowana jest ona podczas wykonywania podstawowych czynności domowych, takich jak pranie, gotowanie czy mycie. Najbardziej narażonymi na zawilgocenie pomieszczeniami są zatem kuchnie, łazienki, czy pomieszczenia, w których suszymy odzież. Jednak takie krótkotrwałe podnoszenie wilgotności jest czymś normalnym.  Problem powstaje dopiero wówczas, gdy wilgoć nie jest odprowadzana na zewnątrz. Przyczyną tego stanu rzeczy może być niesprawna wentylacja, rzadkie wietrzenie pomieszczeń lub nazbyt szczelne plastikowe okna. Warto zmierzyć się z tymi problemami, by maksymalnie usprawnić wymianę powietrza.

 

Pamiętajmy, że łatwiej zapobiegać niż leczyć

Nie czekajmy na skutki nadmiernej wilgotności w naszych domach. Już dziś zastosujmy małe kroki, które pomogą w zapobieganiu zawilgocenia.

  • Często wietrzmy nasze pomieszczenia oraz zadbajmy, by następowała znaczna wymiana powietrza- również zimą! 
  • Pamiętajmy o uruchamianiu okapu w czasie gotowania oraz przykrywajmy garnki. Wskazówka: również elektryczny czajnik możemy umiejscowić blisko okapu, uruchamiając go pod koniec gotowania się wody.
  • Stosujmy pochłaniacze wilgoci, które skutecznie zbierają wilgoć z otoczenia i dzięki aktywnym kryształkom soli- skraplają ją. Nasza rola ogranicza się jedynie do wylania wody z pochłaniacza. Warto zastosować pochłaniacze z wymiennymi wkładami, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów oraz ochrony środowiska.
  • Ściągajmy wodę z płytek po kąpaniu zwykłym ściągaczem do szyb. To samo tyczy się kabiny prysznicowej- ułatwi nam to również jej czyszczenie.
  • Suszmy odzież w pomieszczeniach, w których są okna. W przeciwnym wypadku zadbajmy o to, aby we wnętrzu znalazł się wentylator (dobrze sprawdzają się te elektryczne).

 

pochłaniacz wilgociWybierajmy ładne, dodające uroku pochłaniacze wilgoci

 

Do mitów z kolei można zaliczyć stwierdzenie, że jedynym sposobem obniżenia wilgotności jest intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Nie dość, że jest ono bardzo kosztownym rozwiązaniem, to jeszcze w przypadku, gdy na zewnątrz jest duża wilgotność (np. zimą), ta metoda jest całkowicie bezużyteczna.  

Komentarze do wpisu (1)

8 grudnia 2016

Super wskazówki! Mit obalony - nie wiedziałam!

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl